Vytisknout

Rio de Janeiro

Napsal Tomáš Nevěčný. Posted in Novinky

Dnes začíná soutěž basketbalistů na vozíku na Paralympiádě v Rio de Janeiro

Děkujeme Tomáši Pajerovi za zprávu z centra dění a přejeme správná rozhodnutí na palubovce!

Po několika dnech konečně přišel den, kdy se rozeběhnou soutěže na Paralympiádě v Rio de Janeiro. Všichni jsme už na dnešek netrpělivě čekali. Basketbalového turnaje se účastní 12 mužských týmů a 10 ženských týmu. Z celého světa bylo nominováno celkem 28 rozhodčích a 6 instruktorů, kteří budou dohlížet na naše výkony. Týmy v obou kategoriích jsou rozděleny do 2 dvou skupin, ve kterých se utkají systémem každým s každým. Následně podle pořadí ve skupinách následuje systém play-off.

Tak jako všechny týmy i tým rozhodčích strávil čas před zahájením turnaje přípravou. Příprava pro rozhodčí znamená celé dny strávené v učebně. Kromě upřesnění nových interpretací pravidel a mechaniky rozhodčích nám byl představen nový video systém IRS (Instant Replay System). Jde o video systém, který nám rozhodčím bude k dispozici k posouzení vybraných situací pomocí videa v průběhu celého zápasu. Je to poprvé, kdy se bude tento systém používat na paralympijských hrách.

Kromě samotné přípravy na zápasy pro nás předešlé dny znamenaly i hromadu organizačních příprav. Vystáli jsme si dlouhou řadu na stejnokroje rozhodčích her (následně jsme si vystáli druhou řadu na to, abychom si mohli vyměnit nevyhovující velikosti za velikosti správné), dlouhé hodiny jsme se rozčilovali s jehlou a nití v ruce s cílem upravit šířku a délku nově nafasovaných kalhot pro naše zápasy (manželky a přítelkyně by se jistě nasmáli, kdyby nás mohli při tom sledovat – v době, kdy zrovna píšu tento text, sedím ve společné místnosti s německým kolegou, který se zrovna ne moc úspěšně vypořádává s tímto úkolem), absolvovali oficiální focení apod.

Pokud se mne zeptáte, co se mi za předchozí dny vybaví jako první, odpovím žlutá barva. Všude kolem nás je neuvěřitelné množství dobrovolníků ve žlutých tričkách, bundách, čepicích, kteří s úsměvem na tváři poradí kam jít, odkud jet, kde co vyzvednout. Bez jejich přispění si nedokážu přestavit, že celý tento „svět“ mohl fungovat. Žlutá barva tak pro nás znamená pomoc a jsem pokaždé velmi rád, když mám nějakou žlutou postavu v dohledu.

Mne dnes čeká utkání domácího mužského výběru s americkým týmem. Sledujte nás na www.iwbf.org nebo www.rio2016.com.
Z paralympijské vesnice zdraví Tomáš Pajer (8.9.2016) – GOOD GAME