Skip to main content

|

Soustředění národního týmu v Brně

O víkendu 3.-5.6.2022 proběhlo v Brně poslední reprezentační soustředění basketbalistů na vozíku před odjezdem na Mistrovství Evropy. Odjezd do Sarajeva bude v neděli 12.6. a první utkání ve skupině čeká hráče 15.6. ve 13:45hod proti Turecku.

12 nominovaných lvů na ME:
#4 Ivan Nestával
#5 Jiří Ščasný
#6 Tomáš Jelínek
#7 Pavel Grmela
#8 Miroslav Šperk
#9 Tomáš Nevěčný
#10 Jiří Cibelius
#11 Adam Šimonek
#12 Filip Pospíšil
#13 Jan Herman
#14 Bohuslav Dvořák
#15 Martin Žák

Rozhovor s trenérem reprezentace Adamem Erbenem:

Adame, máte za sebou šest víkendových soustředění jako přípravu na Mistrovství Evropy. Jak bys tuto přípravu zhodnotil?

Naši hráči nejsou profesionálové, proto veškerá soustředění probíhala o víkendech, a i tak jsme byli v kompletní sestavě až na posledním soustředění. Nicméně nasazení hráčů bylo nad očekávání a určitě jsme se velmi posunuli kupředu. Kladli jsme důraz na roli TÝMU, o který se budeme v zápasech opírat. Nepodařilo se bohužel zorganizovat přípravný turnaj, takže první ostré zápasy tým čekají až v Sarajevu.

Jak složitá byla nominace 12ti hráčů, kteří na ME pojedou reprezentovat? Víme, že basketbal na vozíku má hráčské klasifikace a tyto je nutné zohlednit. Nelze tedy hráče nominovat pouze podle aktuální formy. Jak velkou roli mohou tyto podmínky hrát? Soupiska pro aktuální šampionát doznala mnoho změn oproti té z posledního ME v roce 2019.

V současné době probíhá generační výměna, proto je nyní na soupisce polovina nových hráčů oproti roku 2019. Nominace zohledňovala nejen aktuální výkonnost a bodové rozložení, ale stejným dílem k nominaci přispěla i ochota věnovat přípravě a vlastnímu šampionátu svůj volný čas a úsilí.

Poslední Mistrovství Evropy jsi odehrál jako jeden z nejzkušenějších hráčů. O tři roky později budeš na střídačce jako hlavní trenér a do bojů na palubovce již nebudeš moci zasáhnout. Bude to pro tebe velká změna?

Změna to až tak velká není, pořád se samozřejmě cítím součástí týmu. I když do bojů na palubovce přímo zasáhnout nemohu, vnímám to nyní tak, že jsem šestým hráčem na lavičce a budu se snažit pomoci jiným úhlem pohledu a radou. Od roku 2019 se vozíčkářský basketbal určitě posunul kupředu a bude pro mě zajímavé tuto změnu sledovat byť z lavičky.

Děkujeme České basketbalové federaci za podporu!